CAMİLER AÇILDI DA CEMAAT NEREDE ?

Çin'in Wuhan kentinden tüm dünyaya yayılan ve ülkemizi de ciddi şekilde etkileyen Covid-19 salgını sebebiyle aylardır toplu ibadet kapalı olan camilerimiz, bugün Sabah namazıyla birlikte 5 vakit cemaatle namaza açıldı. Camiler açıldı da camilerin süsü, sevinç kaynağı olan cemaat nerede?

Dini Rehberlik Eğitimi

Çin'in Wuhan kentinden hızla dünyaya yayılan ve birçok ölüme sebep olan yeni tip koronavirüs ( Covid-19) salgını sebebiyle toplu mekanlar bir süre kapatılmıştı. Camilerimiz de Cuma namazları da dahil olmak üzere toplu ibadete kapatılmış, sadece ferdi namaza izin verilmişti. Normalleşme süresince peyderpey bazı mekanlar halka açıldı. 

Normalleşmeyle birlikte maske takılması, herkesin kendi seccadesini getirmesi ve sosyal mesafeye dikkat edilmesi gibi kurallara dikkat edilerek camilerimizde Cuma namazları ile öğle ve ikinci namazları toplu olarak kılınmaya başladı. AVM'lerin açılmasını örnek göstererek camiler neden açılmıyor, dolmuşlarda tıklım tıklım yolculuk yapılıyor ama camiler neden hala kapalı diyenlere bazılarımız hak verdi, bazılarımız da kızdı, bazılarımız da sessiz kalmayı tercih etti.
BU HASRET NE ZAMAN BİTECEKTİ
Camilere olan hasretin tezahürü mahiyetindeki bu serzenişleri umut verici olarak görmek daha doğru olandı. Neyse ki beklenen açıklama Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş'tan dün gece geldi. Başkan Erbaş mesajında; "Camilerimizi Cuma ve öğle-ikindi vakitlerinde cemaatle namaza açmıştık. Yarın sabahtan itibaren maske ve mesafeye dikkat ederek sabah, akşam ve yatsı vakitlerinde de cemaatle namaza açıyoruz. Rabbim ibadetlerimizi kabul etsin." dedi. 

CAMİ HASRETİ ÇEKENLERE DUYURULUR!
Evet camilerimiz artık 5 vakit açık. Bu sabah itibariyle bazı camilerde (bizim şahit olduğumuz) 2-3 kişiyle namaz kılınmasına anlam veremedik. Camiler kapalı!, neden hala açılmıyor? Her yer açıkken camilerimizin kapalı tutulmasını anlamıyorum diye sosyal medyada yazan çizen, orda burda ulu orta konuşan kardeşlerimizi neden göremedik. Hüsnü zan ile hareket etmek yine en doğrusu olacak. DİB Ali Erbaş'ın mesajı dün gece yayınlandı. Bu açıklamadan çoğumuzun haberdar olmadığını varsayarak umutlarımızı taze tutuyor, camilerimizin kurallara uymak koşuluyla 5 vakit toplu ibadete açık olduğunu bir kez daha duyurmak istiyoruz. Toplu ibadete katılmak için maskenizi takıp seccadenizi de yanınıza alarak camilerimizdeki cemaatle namazlara katılalım. Cami için belirlenen sosyal mesafe kuralına dikkat edelim. LÜTFEN, MASKEMİZİ VE SECCADEMİZİ YANIMIZA ALARAK DİN GÖREVLİLERİNE YARDIMCI OLALIM..!

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN