İlahiyatçılar için Din Eğitimi Eğiticiliği Başvuruları Başladı!

İlahiyat öğrenci ve mezunlarına yönelik Uludağ Üniversitesi tarafından kısa adı DEDEP olan Din Eğitimi Seçmeli Dersleri Eğiticiliğine Hazırlık Programı başvuruları başladı. Katılımcı belgelerinin bir aylık eğitim öğretim sonuna kadar yetişeceği açıklandı

Dini Rehberlik Eğitimi
 DİN EĞİTİMİ SEÇMELİ DERSLERİ EĞİTİCİLİĞİNE HAZIRLIK PROGRAMI

Bilindiği üzere 2012-2013 eğitim-öğretim yılından itibaren 4+4+4 eğitim modelinin uygulanması ile birlikte ilköğretimin ilk kademesine seçmeli dersler konmuştur. Bu seçmeli derslerden din eğitimi ile ilgili olanlar, tüm Türkiye çapında önemli bir oranda il merkezi ile ilçe ve köylerdeki okullarda bu dersler öğrenciler tarafından tercih edilmektedir. Durum göz önüne alındığında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin mevcut ihtiyacı karşılayamayacağı aşikârdır. Söz konusu derslerin karşılanmasında Milli Eğitim Müdürlüklerince bu dersleri verebilecek ücretli öğretmenler görevlendirilmektedir. DEDEP ile İlgili Detaylar için Tıklayınız

Ancak yine de Pedagojik formasyonu olan ilahiyat mezunları gerekli ihtiyacı karşılayamamaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla pedagojik formasyonu olmayan ancak alan bilgisine sahip kişilerin görevlendirilmesi ilk akla gelen uygulamadır.

Bu gereklilikten yola çıkarak ULUSEM tarafından organize edilen ve Eğitim Fakültesi tarafından karşılanan Din Eğitimi Seçmeli Dersleri Eğiticiliğine Hazırlık Programı tasarlanmış bu tasarım dahilinde yaklaşık 1100 kişi bu imkandan faydalanmıştır. Bu eğitimle alan bilgisine sahip bu kişilerin öğrenci özellikleri, öğrenme- öğretme süreçleri, eğitime hazırlık, verilen eğitimin ölçülmesi ve değerlendirilmesi, öğrenci ile etkili iletişim, sınıf yönetimi vb. gibi konularda pedagojik farkındalık kazanmaları sağlanmıştır.

Bu uygulama benzeri ihtiyacı hisseden tüm iller ve müdürlüklerde uygulanabilecek niteliktedir. Programda yer alan derslerin tamamı ve program sonundaki sınav uzaktan eğitim yöntemi ile internetten gerçekleşecek olup, adaylar kendi evinden istediği zaman sisteme girip ders videolarını izleyebilecektir.

Program toplam 90 saat sürecek olup bir aylık  eğitim planlamasını kapsamaktadır. Program sonunda yapılan sınavda 50 ve üzeri puan alanlara belgeleri Eğitim Öğretim sonunda adreslerine gönderilecektir.

Kimler Katılabilir?

İlahiyat Lisans mezunları ve öğrencileri, İlahiyat önlisans mezunları ve öğrencileri

DETAYLAR VE BAŞVURU BİLGİLERİ İÇİN TIKLAYINIZ

 
SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN