• Dolar Alış 5.3606TL
  • Dolar Satış 5.3392TL
  • Euro Alış 6.1109TL
  • Euro Satış 6.0865TL

DİN EĞİTİMİ DERSLERİ EĞİTİCİLİĞİ EĞİTİMİ NEDİR ?

, 0 Yorum

DİN EĞİTİMİ DERSLERİ EĞİTİCİLİĞİ EĞİTİMİ NEDİR ?

Bilindiği üzere 2012-2013 eğitim ve öğretim yılından itibaren 4+4+4 eğitim modelinin uygulanması ile birlikte ilköğretimin ilk kademesine seçmeli dersler konmuştur. Bu seçmeli derslerden din eğitimi ile ilgili olanlar, tüm Türkiye çapında önemli bir oranda il merkezi ile ilçe ve köylerdeki okullarda bu dersler öğrenciler tarafından tercih edilmektedir.

Durum göz önüne alındığında din kültürü ve ahlak bilgisi öğretmenlerinin mevcut ihtiyacı karşılayamayacağı aşikârdır. Söz konusu derslerin karşılanmasında Milli Eğitim Müdürlüklerince bu dersleri verebilecek ücretli öğretmenler görevlendirilmektedir. Ancak yine de Pedagojik formasyonu olan ilahiyat mezunları gerekli ihtiyacı karşılayamamaktadır. Bu ihtiyacı karşılamak amacıyla pedagojik formasyonu olmayan ancak alan bilgisine sahip kişilerin görevlendirilmesi ilk akla gelen uygulamadır.

Din Eğitimi Dersleri Eğiticiliği eğitimi ile alan bilgisine sahip bu kişilerin; öğrenci özellikleri, öğrenme ve öğretme süreçleri, eğitime hazırlık, verilen eğitimin ölçülmesi ve değerlendirilmesi, öğrenci ile etkili iletişim, sınıf yönetimi vb. gibi konularda pedagojik farkındalık kazanmaları sağlanmıştır. Bu uygulama mevcut ihtiyaçları olan tüm iller ve müdürlüklerde uygulanabilecek niteliktedir. Yapılan eğitim sonucunda aldığınız sertifika kesinlikle formasyon yerine geçmez.

Peki bu eğitim ve sertifikaya nasıl ulaşırım ?

Din Eğitimi Dersleri Eğiticiliği eğitimine Uludağ Üniversitesi (ULUSEM) tarafından tüm illerden katılabilirsiniz. Detaylı Bilgi ve Başvuru için Tıklayınız.

Konuya ilişkin bazı müftülüklerin tavsiye duyuruları;

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN